Test - uszczelnienia, hydraulika siłowa Test - uszczelnienia, hydraulika siłowa

Zapraszamy na nasz profil firmowy!

Człowiek i technika

Człowiek został stworzony do postępu. Wydaje się, że jego dewizą jest: lepiej, więcej , wyżej, dalej. Rozwój techniki, to nieunikniony rozwój cywilizacji.

Człowiek i technika
Człowiek i technika

Człowiek został stworzony do postępu. Rozwój techniki, to nieunikniony rozwój cywilizacji.


Siłowniki hydrauliczne w drukarkach 3D.

 W Amsterdamie powstaje kładka dla pieszych, która w całości ma być wydrukowana w drukarce 3D. Najprawdopodobniej most zostanie skończony w 2017 roku. Wzniesienie konstrukcji jest pomysłem firmy MX3D.

Autonomiczne roboty, budujące most drukują złożone, stalowe konstrukcje w powietrzu. Są jak spawacze, którzy stawiają warstwę po warstwie stali tworząc przedmiot, powiedział Tim Geurtjens, współzałożyciel i dyrektor techniczny MX3D. Obserwując sam proces drukowania, dochodzimy do wniosku że to bardzo prosta czynność. Nic bardziej mylnego. Dokładność i precyzja pracy robota drukującego musi być na najwyższym poziomie. Patrząc przez nasz pryzmat (z pozycji TSU), fascynuje nas praca dużych siłowników hydraulicznych w ramionach drukarek. Ich sprawność, szczelność i trwałość powinny być wzorem dla innych. W takim systemie pracy nie ma mowy o żadnym kompromisie. Robot firmy MX3D nie przypomina typowych drukarek 3D. Ich boty wyglądają jak gigantyczne, mechaniczne ramiona. Zamiast budować przedmioty wewnątrz, maszyny mogą to robić na powietrzu. Ich uchwyty spawalnicze topią warstwy stali, a następnie pokrywają ją kolejną roztopioną warstwą, która pochodzi z drutu używanego przez robota.

Geurtjens i jego zespół jako pierwsi zdecydowali się zaprojektować i wykonać most przy pomocy bota z użyciem techniki drukowania 3D. Do tej pory firma podejmowała próby tworzenia w drukarce 3D rzeźb w swobodnej formie czy ogromnych mebli. Stworzenie mostu jest wielką szansą dla firmy, by pokazać jak użyteczna może być ich wersja druku. W większości sytuacji drukowanie elementów i obiektów odbywa się w specjalnie do tego przygotowanej przestrzeni. Dopiero gotowe przedmioty są transportowane w odpowiednie miejsce. Firmy takie jak Makerbot i Formlabs, które stworzyły i spopularyzowały konsumenckie drukarki 3D.

W przeciwieństwie do większości drukarek 3D, które mogą drukować tylko w trzech płaszczyznach (do przodu i tyłu, w górę i dół, w lewo i prawo), maszyna MX3D może drukować we wszystkich możliwych kierunkach. Program obsługujący robota i przeznaczony do wspieranego komputerowo projektowania, napisała kalifornikjska firma Autodesk. Firma ściśle współpracuje z MX3D w celu dopracowania oprogramowania służącego operatorom do skuteczniejszej komunikacji z robotami drukującymi. Autodesk umożliwia również firmie testowanie oprogramowania, które optymalizuje projekty wykonane w komputerze, w taki sposób, żeby mogły być łatwo stworzone w świecie rzeczywistym.

„Jednym z powodów, dla których jestem tak podekscytowany tym projektem jest to, że będzie to wspaniały pokaz ruchomego drukowania 3D w świecie fizycznym, z dala od prototypów i bibelotów” – powiedział Maurice Conti, dyrektor strategiczny Autodesk.

Projekt ma na celu przełamanie trzech największych barier drukarek 3D: wielkości, szybkości, kosztów.

Wielkie roboty drukujące w 3D nie mogą budować ogromnych struktur (ograniczone są długością swoich ramion), ale mogą tworzyć obiekty, które są znacznie większe niż te uzyskiwane innymi metodami drukowania 3D, takimi jak SLM (metoda powstała w 1990 r. i polegała na topieniu, za pomocą lasera, drobnych cząstek metali). SLM służy do drukowania małych elementów używanych przy konstrukcji samolotów lub implantów medycznych. Projekt MX3D może natomiast wykonywać przedmioty w dużo większej skali.

Przy projekcie mostu roboty poruszają się po specjalnych torach. Most nie jest budowany w dzielnicy, w której ma stanąć (ze względu na dużą liczbę przechodniów), ale w magazynie w północnej części miasta.

Nie wiadomo jakie są koszty stworzenia mostu. Geurtjens powiedział jedynie, że jest to metoda tańsza niż wykorzystanie do tego metody SLM. Natomiast Conti zaznaczył, że roboty MX3D mogą zbudować most dużo szybciej, niż gdyby zrobił to człowiek. Mają wykonywać pracę od 10 do 1000 razy szybsze niż tradycyjni spawacze. Geurtjens zaznaczył, że nie oznacza to chęci „przejęcia branży” przez maszyny, ale może zostać wykorzystane przy projektach, które mogą być zbyt niebezpieczne dla ludzi.

W przyszłości tego typu roboty mogą zostać wykorzystane przy budowie samochodów, pociągów, czy napraw platform wiertniczych na morzu, lub w przestrzeni do naprawy satelity.


Domy w technologi 3D

Dziś prefabrykaty, a nawet całe szkielety budowli mogą już w całości składać się z tworzyw sztucznych. Przykładem są domy produkowane przez amerykańską firmę Green Magic Homes. Ściany zbudowano z tworzywa sztucznego zbrojonego włóknem szklanym. Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu – trzy osoby są w stanie dokonać tego w 5–6 dni. Potem domek przysypuje się warstwą ziemi i obsiewa ją trawą.

Bardziej klasyczny dom w całości wykonany z tworzywa sztucznego powstał w Japonii. Budynek, którego projekt nawiązuje do tradycyjnej architektury tego kraju, zaprojektowali architekci z biura Tato Architects. Jednym z założeń było jak najlepsze wykorzystanie słońca. Dlatego ściany łazienki oraz jednego z pokoi wykonano w całości z poliwęglanu, który bardzo dobrze przepuszcza naturalne światło. W domu mieszka obecnie czteroosobowa rodzina. 

Ściany z drukarki

Przyszłością budownictwa może okazać się technologia druku 3D. Z reguły kojarzymy ją z produkowaniem niewielkich obiektów z tworzywa sztucznego nanoszonego warstwa po warstwie. Jeśli tworzywo zastąpimy materiałem podobnym do betonu i zbudujemy odpowiednio dużą maszynę, możemy szybko wydrukować prefabrykaty, z których powstanie budynek.Prym w tej dziedzinie wiodą firmy z Chin, takie jak szanghajska WinSun. Wydrukowała ona m.in. 10 domów jednorodzinnych w ciągu doby, 1100-metrową willę oraz pięciokondygnacyjny blok mieszkalny.